Lipoliza iniekcyjna to zabieg redukcji miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej przy pomocy podskórnych podań preparatu lipolitycznego bezpośrednio do tkanki tłuszczowej . W wyniku wywołanej reakcji chemicznej następuje zniszczenie komórkowych komórek tłuszczowych a tym samym rozpuszczenie tkanki tłuszczowej. Upłynnione komórki tłuszczowe transportowane są do wątroby a następnie wydalane z organizmu w wyniku naturalnych procesów metabolicznych zachodzących w organizmie.
Lipoliza iniekcyjna jest zabiegiem trwałej, skutecznej i niechirurgicznej redukcji lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Zabieg polega na podaniu bezpośrednio w tkankę tłuszczową preparatu lipolitycznego za pomocą igły i strzykawki. Preparat ten jest najczęściej oparty o dwa bazowe składniki: fosfatydylocholinę (występującą naturalnie w naszym organizmie lecytynę, czyli nośnik substancji aktywnych) i deoksycholan sodu (sól żółciowa, detergent tłuszczu) oraz dodatkowe składniki, takie jak L-karnityna, karczoch lub krzem organiczny w zależności od wskazań pacjenta (przyspieszenie metabolizmu, nawilżenie, ujędrnienie skóry).
Lipoliza iniekcyjna jest bezpieczniejszą, łagodniejszą i mniej inwazyjną alternatywą liposukcji chirurgicznej. Zabieg nie obciąża znacząco organizmu, nie wymaga postępowania operacyjnego ani czasu rekonwalescencji, jak również nie wyłącza pacjenta z codziennego funkcjonowania. Jest to obecnie najbezpieczniejsza i stosunkowo niedroga metoda trwałego usuwania tkanki tłuszczowej z danego obszaru ciała.
Działanie preparatu Lipolax
Lipoliza iniekcyjna preparatem Lipolax polega na podaniu preparatu bezpośrednio do tkanki tłuszczowej za pomocą cienkiej igły i strzykawki. Zawarte w preparacie składniki lipolityczne to deoksycholan sodu w stężeniu 2% oraz fosfatydylocholina w stężeniu 5%.
Składniki te były stosowane w medycynie od wielu lat w leczeniu zatorów tłuszczowych oraz redukcji lipidów we krwi. Podane bezpośrednio do tkanki tłuszczowej powodują rozpuszczenie błony komórek tłuszczowych, a następnie rozpad tych komórek na trójglicerydy oraz wolne kwasy tłuszczowe. Upłynnione w ten sposób komórki tłuszczowe w ciągu następujących po zabiegu kilku tygodni transportowane są do wątroby a następnie wydzielane są przez nerki w wyniku naturalnych procesów metabolicznych organizmu.
Wskazania do zabiegu
Najlepsze efekty osiągalne są u pacjentów z odpowiednią waga lub lekką nadwagą z miejscowym nagromadzeniem tłuszczu, który nie ulega redukcji w wyniku diety ani ćwiczeń fizycznych. Należy pamiętać, że nie jest to metoda dla pacjentów z rozległą otyłością. Najczęściej lipolizę wykonuje się w okolicach bioder, brzucha, ud i pośladków, a także w okolicach podbródka i brody.
Lipolax plus możemy zastosować w takich miejscach jak:
- podwójny podbródek
- żuchwa (modelowanie owalu twarzy)
- brzuch
- biodra
- ginekomastia
- zewnętrzna strona ud, tzw. ,,bryczesy’’
- wewnętrzna strona ud
- okolica nad kolanami, wewnętrzna strona kolan
- ramiona, tzw. „pelikany”
- plecy (fałdy w okolicach żeber)
- okolica podpośladkowa
- tłuszczaki
- kark
Przebieg zabiegu
Przed zabiegiem specjalista przeprowadza wywiad zdrowotny dotyczący przebytych i aktualnych chorób, wykonuje pomiary fałdu skórno-tłuszczowego, aby zakwalifikować pacjenta do zabiegu, oraz dokumentację fotograficzną z zaznaczeniem okolic, które będą poddane lipolizie.
Sam zabieg polega na kilku iniekcjach preparatu do tkanki tłuszczowej bardzo cienką igłą i trwa około 30 min. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, choć na życzenie pacjenta wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Po zabiegu pacjent może odczuwać lekkie swędzenie, pieczenie, obrzęk oraz tkliwość miejsca poddawanego zabiegowi i jest to pożądana reakcja świadcząca o skuteczności i działaniu podanego roztworu, gdyż są to typowe objawy rozpadu komórek tłuszczowych. Inne efekty pozabiegowe to: zaczerwienieni skóry i siniaki w miejscu wkłuć igły, a także ogólne uczucie dyskomfortu. Reakcja organizmu na zabieg ustępuje samoistnie po kilku dniach.
Po zabiegu pacjent od razu może wrócić do codziennych czynności, jednak do aktywności fizycznych powinien wrócić dopiero kilka dni po zabiegu.
Pełna terapia zabiegowa
Aby osiągnąć maksymalne rezultaty przeprowadzanej terapii, należy przeprowadzić serię od 3 do 10 zabiegów w danym miejscu, w odstępie 4 tygodni, w zależności od oczekiwań pacjenta. Pełna terapia zostaje zarekomendowana przez specjalistę podczas wstępnej konsultacji.
Efekty
- likwidacja miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej
- wyszczuplenie leczonego miejsca - brzucha, bioder, ud, ramion, pleców, podbródka itp.
- likwidacja cellulitu
- poprawa napięcia, jędrności i jakości skóry.
Przeciwwskazania
- ciąża i karmienie piersią
- choroby nerek i wątroby
- aktywna opryszczka
- infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze
- nieustabilizowana cukrzyca
- choroby krwi związane z jej krzepliwością
- choroby dermatologiczne, autoimmunologiczne i nowotworowe