Nadmierne owłosienie ciała jest przyczyną wielu kompleksów i frustracji. Usuwanie owłosienia metodami takimi jak golenie, depilacja mechaniczna czy depilacja woskiem daje krótkotrwałe efekty, a długoterminowo jest też kosztowne. W sposób trwały i bezbolesny w naszym Szpitalu można usunąć niechciane owłosienie.
DEPILACJA LASEROWA
( USUWANIE ZBĘDNEGO OWŁOSIENIA )
Co zyskujesz decydując się na laserową depilację?
- czas dla siebie (długotrwały efekt bez konieczności cotygodniowej depilacji czy golenia niechcianych włosów).
- wygodę i komfort w każdej sytuacji (gładka skóra przez cały czas).
- aksamitną skórę każdego dnia (bez wrastających włosków, bez stanów zapalnych, bez wyskubywania włosków pęsetką).
Laser neodymowo-yagowy zapewni Ci najbezpieczniejszą całkowicie bezbolesną i permanentną depilację każdego koloru i rodzaju owłosienia. Likwiduje on równie dobrze włosy ciemne jak i jasne przy każdym kolorze skóry. Wyjątek stanowią siwe włosy ( bez pigmentu ), gdyż biały kolor odbija światło. Nie należy usuwać również meszku włosowego, ponieważ stanowi on fizjologiczną barierę ochronną skóry.
Zasada działania lasera Nd: YAG oparta jest zarówno na wybiórczej, jak i jednorodnej fototermolizie, zatem łączy najlepsze cechy płynące z obu tych metod. Wiązka emitowana przez ten laser ma zdolność penetracji osiągającą nawet najgłębsze mieszki włosowe bez powodowania uszkodzenia skóry. Zastosowana długość fali lasera przede wszystkim działa na hemoglobinę, niszcząc naczynia krwionośne odżywiające mieszki włosowe. Dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie usunąć nie tylko ciemne ale również jasne włosy. Włosy po zabiegu robią się słabsze, po czym obumierają i po 2 do 3 tygodniach wypadają.
Podstawowym celem lasera Nd – Yag nie jest melanina (jak w większości dotychczasowych laserów stosowanych do depilacji), lecz brodawka skórna, sformowana z maleńkich naczyń włosowatych, otaczających mieszek włosowy. Światło lasera dociera do brodawki i niszczy naczynka odżywiające cebulkę (mieszek) włosa. Nie odżywiany mieszek obumiera – a jeśli nie ma mieszka, nie ma też włosa. Laser nie narusza innych naczyń krwionośnych. Bardzo istotną sprawą jest też długość fali lasera Nd-Yag, która wynosi 1064 nanometry (najdłuższa z dotąd stosowanych i wystarczająca, aby penetrować skórę na głębokości od 5 do 6 mm, czyli tej, na której znajdują się cebulki włosów). Laser atakuje i niszczy jedynie włosy w fazie wzrostu (anagenu), gdyż tylko wtedy mieszek jest tak bogato unaczyniony (i tylko wtedy melanocyty produkują melaninę).
Dlaczego warto wybrać depilację laserową? Golenie, woskowanie czy depilacja chemiczna stosowane powszechnie przynoszą efekty zadowalające, lecz krótkotrwałe. Wykonywane w profesjonalnych gabinetach elektroliza i termoliza (elektrokolagulacja) są bolesne i wymagają wielokrotnych zabiegów, mogą także prowadzić do bliznowacenia skóry. Po tych zabiegach włosy nadal odrastają, nawet do ok. 50%. Laser daje Ci możliwość szybkiego, a co najważniejsze – trwałego i bezpiecznego usunięcia niechcianych włosków na kilka lat!
Zabiegi wykonuje się średnio co 4 – 6 tyg. Aby uzyskać efekt permanentnego usunięcia włosów należy wykonać minimum 6 zabiegów.
Dlatego też w naszym szpitalu używamy lasera Nd: YAG lasera neodymowo – jagowego firmy Fotona Spectro SP o długości fali świetlnej 1064nm. Jest to najgłębiej penetrujący promień lasera dostępny na światowych rynkach, dzięki czemu może niszczyć naczynia o dużej średnicy głęboko schowane pod skórą. Jednocześnie, dzięki homogenicznej penetracji, ma on bardzo szerokie spectrum zastosowania oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek. Laser Fotona Spectro SP dzięki najwyższej mocy i zaawansowanym systemom bezpieczeństwa jest najszybszym i najbezpieczniejszym laserem na rynku.
Mechanizm działania światła lasera na mieszek włosowy i włos
Trwała depilacja laserowa opiera się na działaniu lasera najnowszej generacji. Długość fali emitowanej przez laser wynosi 1064 nm i przenika do 5-6 mm w głąb skóry. Działa więc tylko powierzchniowo, nie wpływając na funkcje organizmu. Laser emituje łagodną wiązkę promieni, przenikającą przez skórę aż do mieszka włosowego, niszcząc bezpowrotnie cebulkę. Nie powoduje uszkodzenia skóry!
Laser Nd – Yag – urządzenie będące źródłem światła o różnej mocy – charakteryzuje się monochromatycznością (stałą długością fali), jednokierunkowością (nie rozprasza się), selektywnością działania światła laserowego (każda długość wiązki światła „czyta” inne komórki skóry). W przypadku lasera Nd -Yag ośrodkiem aktywnym dla źródła światła jest NEODYMIO – YAG – diament syntetyczny.
Włosy nie rosną równocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu (są to włosy widoczne na skórze) i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe włosy są w fazie „uśpienia”, która ma różny okres trwania. Po tym okresie zaczyna się aktywny etap wzrostu włosa, dlatego też zabiegi muszą być powtarzane minimum 4-6 razy, aby usunąć większość owłosienia. Pierwszy zabieg poprzedzony jest oceną stanu skóry przez kosmetologa.
Depilacja laserowa – efekty
Nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu (anagen) – są to włosy widoczne na skórze. Jedynie włosy w fazie wzrostu ulegają zniszczeniu pod wpływem światła lasera. Pozostałe włosy są w fazie „uśpienia” (telogen), która ma różny czas trwania (3-8 tygodni). Po tym okresie następuje faza wzrostu (anagen), w którym można znowu aktywnie zniszczyć włos stosując laser. Dlatego zabiegi depilacji laserowej muszą być powtórzone (ok. 4-6 razy), aby usunąć prawie wszystkie włosy. Przy pierwszym zabiegu laserem Fotona zostaje usunięte około 20%-30% włosów, a po całej serii zabiegów do 90%. Pozostałe włosy są zdecydowanie jaśniejsze, delikatniejsze i prawie niewidoczne i z reguły nie przeszkadzają pacjentom. Ze względu na przeprowadzane wcześniej zabiegi depilacji woskiem, depilatorem mechanicznym, pęsetą itp. lub w przypadku przyczyny hormonalnej nadmiernego owłosienia może zaistnieć konieczność przeprowadzenia większej ilości zabiegów depilacji dla uzyskania jeszcze lepszych wyników, a następnie powtarzania ich np. raz do roku.
Przeciwskazania do laseroterapii:
- Ciąża
- Cukrzyca
- Rozrusznik serca
- Zaburzenia krzepnięcia
- Epilepsja
- Bielactwo, łuszczyca, liszaj płaski
- Stany zapalne skóry ( bakteryjne, wirusowe i grzybicze )
- Zmiany alergiczne
- Choroby nowotworowe
- Opalenizna ( zbyt duża ilość nagromadzonej melaniny pochłania dużą dawkę energii co może spowodować przebarwienia skóry ). Nie należy się opalać ( słońce, solarium ) przez 4 tygodnie przed i 4 tygodnie po zabiegu
- Skłonność do przebarwień
- Aktywne zmiany wirusowe lub bakteryjne na skórze
- Stosowanie niektórych leków:
- Leków obniżających krzepliwość krwi; antykoagulanty np.aspiryna
- Sterydów
- Leków fotouczulających: niektórych antybiotyków np. .tetracykliny, doksycykliny, pochodnych witaminy A, niektórych leków kardiologicznych i innych np.furaginy
- Stosowanie niektórych ziół: nagietek, dziurawiec
- Stosowanie kremów z re tinolem
- Peeling ( przestać stosować na 1 tydzień przed zabiegiem )
- Depilacja woskiem i pęsetą ( nie usuwać około 2 tygodnie przed zabiegiem )
Zalecenia dla pacjenta przed zabiegiem depilacji laserowej:
- Nie należy opalać się ( słońce, solarium ) przez 4 tygodnie przed zabiegiem
- Nie należy stosować zabiegów złuszczających skórę ( peeling ) przez tydzień przed zabiegiem
- Nie pić alkoholu w dniu wykonywania zabiegu
- Zabieg wykonuje się na skórze czystej – ma być umyta, niczym nieposmarowana i ogolona
- Nie należy wyrywać włosów minimum 4 tygodnie przed zabiegiem
- Nie należy stosować kremów depilujących 1 tydzień przed zabiegiem
- Nie wolno stosować:
- Leków uczulających na słońce np.: antykoagulantów, sterydów i antybiotyków – zabieg najwcześniej po tygodniu od ukończenia leczenia, a następnie można je zacząć ponownie stosować po 14 dniach po zabiegu
- Dziurawca, nagietka
- Kosmetyków i leków złuszczających – min. 1 tydzień przed zabiegiem
- Kremów zawierających retinol, kwasy owocowe, witaminę C itp. Min 1 miesiąc przed zabiegiem
- Herbatki wyszczuplającej ( np. figura 2 )
Po zabiegu depilacji laserowej:
- Rumień i obrzęk mogą wystąpić po zabiegu, jako jego bezpośredni efekt, objawy te ustępują w ciągu kilku godzin lub dni
- Po zabiegu zaleca się stosowanie zimnych okładów
- Należy unikać opalania przynajmniej przez 4 tygodnie
- W ciągu kilku kolejnych dni uwalnianie są końcówki włosów z martwych cebulek, może to wyglądać jak odrost
- Między kolejnymi zabiegami laserowej depilacji nie należy używać innych metod depilacji ( woskowanie, depilacja mechaniczna, chemiczna )
Zalecenia dla pacjenta po depilacji laserowej:
- Nie zaleca się korzystania z gorącej kąpieli, sauny 14 dni po zabiegu
- Nie zaleca się opalania ( słońce, solarium ) przez 4 tygodnie po zabiegu, bezwzględnie chronić skórę przed słońcem
- Kosmetyki można stosować dopiero po 24 godzinach po zabiegu, należy unikać preparatów na bazie alkoholu, stosować preparaty natłuszczające skórę
- 2-3 razy dziennie stosować krem alantan lub bepanten
- Nie należy podrażniać skóry w okolicy zabiegu
- Nie wolno stosować leków uczulających na słońce
- Należy stosować kremy ochronne z filrem UV +50
- Należy zgłosić się na wizytę kontrolną po zabiegu